Pajączki naczyniowe – skleroterapia

Pajączki naczyniowe- to potoczna nazwa teleangiektazji i weneangiektazji. Teleangiektazje to drobne naczynia krwionośne, barwy czerwonej, jasnofioletowej o średnicy 0,1- 0,4 mm, znajdujące się tuż pod skórą. Weneangiektazje to naczynia szersze, o średnicy od 1- 4 mm, umieszczone głębiej, o barwie fioletowej. Najczęściej jest to wczesny objaw niewydolności żylnej. W chorobie tej, w wyniku niewydolnych zastawek w żyłach dochodzi do wzrostu ciśnienia w układzie żylnym i do poszerzania naczyń. Inne przyczyny to: nadciśnienie tętnicze, zaburzenia hormonalne, toczeń rumieniowaty, otyłość, stosowanie maści ze sterydami.

Przyczyny zewnętrzne powodujące pajączki to:

 • przewlekła ekspozycja na słońce
 • zbyt częste korzystanie z solarium
 • wiatr
 • duże wahania temperatur
 • duża wilgotność
 • stosowanie długotrwałe miejscowo sterydów
 • stosowanie laserów biostymulujacych (np. melonowo-neonowy)

Teleangiektazje dużo częściej występują u kobiet, ze względu na ich skłonność do zaburzeń hormonalnych, np. podczas ciąży, menopauzy, przyjmowania hormonalnej terapii zastępczej lub antykoncepcji – estrogeny rozluźniają ściany naczyń krwionośnych i powodują ich rozszerzenie.

Zabiegi

Skleroterapia- leczenie obliterujące, polega na wstrzyknięciu do niewydolnego naczynia żylnego substancji, która wywołuje w nim uszkodzenie śródbłonka wskutek czego dochodzi do jego włóknienia i zamknięcia.

Obecnie najczęściej stosowanym preparatem do skleroterapii jest polidokanol (Aetoxysclerol). Przy jego pomocy wykonano miliony zabiegów na całym świecie. Zależnie od kalibru naczynia używa się różnych stężeń preparatu. Pozwalają na zamykanie zarówno małych pajączków jak i dużych żył na kończynach dolnych. Najlepszym okresem do rozpoczęcia leczenia jest jesień- zima.

Wskazania

Istnieją medyczne i kosmetyczne wskazania do zastosowania skleroterapii. Z medycznego punktu widzenia , wskazaniem do oblietracji są żylaki ze znaczeniem hemodynamicznym, z owrzodzeniem lub ze zmianami skórnymi. Wskazania kosmetyczne to żylaki, wene i teleangiektazje (drobne podskórne naczynia żylne tzw. pajączki naczyniowe).

Badania wstępne

Przed skleroterapią żył wymagana jest szczegółowa diagnostyka, celem zaplanowania prawidłowego postępowania. Wykonuje się badanie kliniczne, podświetla żyły iluminatorem naczyniowym i wykonuje usg- doppler układu żylnego. Po tych badaniach możemy zaplanować zabieg- w pierwszej kolejności obliterujemy żyły o dużej średnicy, a dopiero na końcu drobne żyłki podskórne.

Skleroterapia piankowa i płynowa

Zabieg skleroterapii polega na nakłuciu naczynia cienka igłą i podaniu środka oblietrujacego. Zwykle jest to zabieg dobrze tolerowany, pacjentki mogą odczuwać niewielki ból związany z nakłuciem skóry. Do naczynia możemy podać lek w postaci płynu (używany do naczyń drobnych, położonych śród lub płytko pod skórą), lub w postaci pianki (używany do naczyń większych, położonych głębiej)

Liczba zabiegów jest bardzo indywidualna i zwykle obejmuje 2-5 sesji. Raz zamknięte naczynia na ogół nie otwierają się ponownie, jednak mogą pojawiać się nowe tele i weneangiektazje.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu na miejsca wkłucia są przyklejane gaziki, a na nogę zakładana pończocha uciskowa (2 stopień kompresji). Kompresjoterapia zwiększa skuteczność zabiegu i pozwala na lepsze zamknięcie światła naczynia. Pończochy uciskowe nosi się 10-14 dni po zabiegu. Na zabieg trzeba przyjść z własnymi pończochami lub przygotować się do ich zakupu w poradni.

Następnie zalecany jest spacer, który powinien trwać minimum 30 minut. Przez około 2 tygodnie po zabiegu należy zrezygnować z intensywnego wysiłku fizycznego. Nie zaleca się  także opalania, korzystania z solarium i sauny, brania gorących kąpieli.

Dalszy ciąg leczenia

Z reguły pacjenci są kontrolowani co 2 – 4 tyg. W razie konieczności ostrzykiwane są kolejne naczynia. Powrózkowate stwardnienie wskazuje na sukces obliteracji. Czasami w naczyniach poddanych zabiegowi uwięziona jest krew lub skrzepliny. Wówczas wskazane jest nakłucie żyłek i wyciśnięcie skrzepów.

Powikłania

Skleroterapia jest zabiegiem bezpiecznym, ciężkie powikłania występują bardzo rzadko. Zaliczamy do nich: wstrząs anafilaktyczny, zastrzyk dotętniczy z następczym niedokrwieniem kończyny, zakrzepica żył głębokich, martwica skóry.

Mogą tez wystąpić objawy niepożądane:

 • miejscowe krwiaki i siniaki w miejscu wkłucia (wchłaniają się)
 • miejscowa reakcja uczuleniowa- pokrzywka (szybko ustępująca)powrózkowate nacieki w przebiegu żylaka (to udana reakcja na obliterację, wchłaniające się z czasem)
 • skrzepy w świetle żyły (do usunięcia przez nakłucie)
 • przebarwienia (zależnych osobniczo)
 • matting- tworzenie drobnych, nowych naczynek