Tłuszczaki / kaszaki

Tłuszczaki-to łagodny nowotwór wywodzący się z tkanki tłuszczowej. Występuje najczęściej na tułowiu, ma kształt owalny lub podłużny. Mogą występować pojedynczo lub jako tłuszczaki mnogie. Najczęściej zlokalizowane są w tkance podskórnej. Zabieg operacyjny wskazany jest gdy tłuszczaki są widocznym defektem kosmetycznym lub gdy są głębiej położone i zaburzają pracę narządów. Zabieg polega na: miejscowym znieczuleniu skóry 1% Lignokainą, następnie nacięciu skóry nad tłuszczakiem i wypreparowaniu go. Ranę zamyka się szwami, a zmianę wysyła do badania histopatologicznego.

Kaszak- zwany też torbielą zastoinową, łojową, to niewielki guzek umieszczony pod skórą. Powstaje w wyniku gromadzenia się mas łojowych i rogowych w uszkodzonym gruczole łojowym lub mieszku włosowym. Często występuje na skórze głowy, tułowia, na mosznie i wargach sromowych. Czasem na jego powierzchni jest widoczny ciemny punkt wskazujący na zaczopowany przewód mieszka włosowego. Zawartość torbieli wydostaje się samoistnie wskutek jej pęknięcia lub przez wyciśnięcie zmiany. Może tez dojść do rozwinięcia się stanu zapalnego. Wówczas skóra jest zaczerwieniona, bolesna, z kaszaka sączy się treść ropna. Leczenie kaszaków polega na ich wycięciu razem z torebką, a w przypadku stanu zapalnego na ich nacięciu i opróżnieniu zawartości. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym 1% Lignokainą.

Zabiegi:

Chirurgiczne usunięcie zmian skórnych.

 W przypadku dużych zmian, obejmujących całą grubość skóry, podejrzanych o proces nowotworowy wskazane jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Otaczająca skóra jest znieczulana miejscowo 1% Lignokainą, a znamię razem z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, przy pomocy skalpela jest wycinana. Ranę zeszywa się szwami. Zmianę wysyła się do badania histopatologicznego.