Zmiany skórne – laser CO2, wycięcie chirurgiczne

Jest dużo odmian zmian skórnych. Wskazania do usunięcia i proponowaną metodę określi chirurg w trakcie pierwszej wizyty. Zmiany skórne możemy usuwać laserem co2 lub chirurgicznie. Usunięcie laserem polega na odparowaniu zmiany, w jej miejscu powstaje od razu strupek. Wycięcie chirurgiczne jest metodą klasyczną, powstaje rana, którą trzeba zeszyć szwami. Niekiedy przy usunięciu znamienia laserem wskazane jest podanie znieczulenia miejscowego (lignokaina), przy zabiegach chirurgicznych znieczulenie jest obowiązkowe. Niektóre ze znamion wymagają dodatkowego badania histopatologicznego, znamię jest wysyłane do pracowni, wynik uzyskuje się po 2-3 tyg.

Zmiany, które usuwamy w gabinecie:

znamiona skórne

znamiona barwnikowe

brodawki łojotokowe

włókniaki miękkie i twarde

naczyniaki jamiste

kępki żółte

kurzajki/ brodawki wirusowe/ odciski

rak podstawnokomórkowy

kaszaki/ tłuszczaki

niektóre blizny.

Zabiegi

Usuwanie zmian laserem CO2

Wszystkie wyżej wymienione zmiany skórne mogą być usunięte przy pomocy lasera CO2. W zabiegach używamy lasera CO2 o długości fali 10600 nm, wytwarza on światło, które jest niewidoczne. Promień lasera działa miejscowo, światło jest absorbowane przez skórę,  wytwarza jest bardzo wysoka temperatura i zmiana skórna jest bezkrwawo odparowana. W trakcie zabiegu widoczna jest stopniowo odparowywana zmiana. W razie konieczności chirurg pobierze część zmiany do badania histopatologicznego.

W przeciwieństwie do innych metod (np. chirurgia i kriochirurgia, elektrokoagulacja) nie ma bezpośredniego styku narzędzia ze skórą, co zapewnia dużą sterylność. W przypadku większych zmian miejscowo wstrzykuje się środek znieczulający (1% Lignokainę). Mniejsze zmiany mogą być odpalane bez znieczulenia, pacjent odczuwa wówczas niewielkie pieczenie. Zabiegowi mogą być poddani praktycznie wszyscy pacjenci, gdyż działanie lasera jest miejscowe. Jedyne przeciwwskazania do zabiegu to: aktywna ropna infekcja w obrębie zmiany, tendencja do tworzenia bliznowców. Miejsce po zabiegu pokrywa się od razu strupkiem. Po zabiegu może wystąpić niewielki ból.

Chirurgiczne usunięcie zmian skórnych.

W przypadku dużych zmian, obejmujących całą grubość skóry, podejrzanych o proces nowotworowy wskazane jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Otaczająca skóra jest znieczulana miejscowo 1% Lignokainą, a znamię razem z niewielkim marginesem zdrowej tkanki, przy pomocy skalpela jest wycinana. Ranę zeszywa się szwami. Zmianę wysyła się do badania histopatologicznego.