Nie można jej wyleczyć, ponieważ powoduje nieodwracalne zmiany w drogach oddechowych. Można natomiast kontrolować i łagodzić jej objawy. Warunkiem jest jak najszybsze zdiagnozowanie Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc i podjęcie odpowiedniego leczenia. Jakie są objawy choroby POChP? Kto najczęściej choruje? Gdzie szukać pomocy? Na początek zajrzyj do naszego artykułu.
Czym jest POChP?
Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc to poważna choroba układu oddechowego, na którą choruje około 380 milinów ludzi, w tym około 2 milionów w Polsce. Charakteryzuje się stałą obecnością narastających objawów, takich jak przewlekły kaszel, odkrztuszanie plwociny, męczliwość czy duszność. W jej wyniku dochodzi do trwałego ograniczenia przepływu powietrza przez dolne drogi oddechowe, co skutkuje nieodwracalnymi zmianami w miąższu płuc i w naczyniach płucnych.
Światowa Organizacja Zdrowia prognozuje, że w ciągu dekady liczba zgonów spowodowanych POChP wzrośnie o 30%, a do 2030 roku będzie to trzecia przyczyna umieralności. To najlepiej obrazuje, z jak poważnym zagrożeniem zdrowotnym mamy do czynienia.
Na POChP najczęściej chorują:
- Osoby używające wyroby tytoniowe– nikotynizm (w tym bierne palenie) odpowiada za 9 na 10 przypadków POChP.
- Osoby dłutorwale narażone na oddychanie zanieczyszczonym powietrzem– smog i tworzące go toksyny to coraz częstsza przyczyna Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc.
- Osoby narażone na szkodliwe czynniki w swoim środowisku pracy, takie jak pyły, dym, opary chemiczne etc.– są to m.in. górnicy, hutnicy, pracownicy zakładów chemicznych, operatorzy maszyn, pracownicy budowlani, sprzątaczki, rolnicy, fryzjerzy czy kosmetyczki.
Przewlekły kaszel
Kaszel, który może być objawem choroby POChP, nie ma charakteru napadowego. Pozwala to odróżnić go od kaszlu astmatycznego. Objaw ten może pojawiać się rano i wieczorem, jak i utrzymywać w ciągu dnia. Kaszel może również nasilać się pod wpływem czynników drażniących, jak kurz, pył, dym tytoniowy czy aerozole chemiczne.
Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz u siebie niewyjaśniony kaszel, a znajdujesz się w grupie ryzyka POChP, to dla własnego spokoju powiedz o tym lekarzowi pierwszego kontaktu.
Narastająca duszność
Duszność to bardzo niepokojący i dokuczliwy objaw, który może towarzyszyć osobom z Przewlekłą Obturacyjną Chorobą Pluc. Początkowo ujawnia się duszność wysiłkowa: podczas uprawiania sportu, wchodzenia po schodach, spacerowania, wykonywania różnych prac domowych etc.
W zaawansowanym stadium choroby może pojawiać się duszność spoczynkowa, również w trakcie snu, powodująca wybudzanie. Jest to sygnał alarmowy, którego nie można lekceważyć – jak najszybciej skonsultuj to ze swoim lekarzem.
Odkrztuszanie plwociny
Plwocina to nic innego jak gęsta wydzielina z płuc, czasami o ropnym charakterze. Jej odkrztuszanie bez związku z infekcją dróg oddechowych może być jednym z objawów choroby POChP, który warto omówić z lekarzem POZ.
Szczególnie niepokojące jest odkrztuszanie plwociny zawierającej ślady krwi. Może to być objaw choroby nowotworowej, dlatego musisz o tym powiedzieć swojemu lekarzowi.
Obniżona tolerancja wysiłku
Mamy na myśli wyraźną męczliwość, awersję do wysiłku fizycznego, wolną regenerację, a z czasem także narastające trudności z wykonywaniem prostych czynności dnia codziennego, jak przejście krótkiego spaceru, wejście do domu po schodach, przyniesienie zakupów etc.
Chorzy w zaawansowanym stadium POChP mogą mieć problemy nawet z tak prozaicznymi czynnościami jak samodzielne dojście do toalety, ubranie się, umycie, przyrządzenie sobie posiłku itp. Należy podkreślić, że Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc jest częstą przyczyną inwalidztwa i życiowej niesamodzielności.
To jest ważne:
Stopień nasilenia oraz zaostrzenia omówionych objawów choroby POChP decyduje o ciężkości jej przebiegu, o czym więcej przeczytasz na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/objawy-pochp/.
Co robić, gdy zauważysz u siebie objawy choroby POChP?
Jeśli masz powyżej 40 lat, znajdujesz się w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, a do tego obserwujesz u siebie wymienione objawy (nie muszą występować jednocześnie i mogą mieć różne nasilenie), to w pierwszej kolejności udaj się do swojego lekarza rodzinnego.
Lekarz POZ oceni, czy zasadne jest skierowanie Cię na pogłębioną diagnostykę do poradni pulmonologicznej. W celu potwierdzenia lub wykluczenia POChP przeprowadza się szereg specjalistycznych badań, takich jak spirometria, pletyzmografia, RTG klatki piersiowej, echo serca i EKG czy ergospirometria z tzw. próbą wysiłkową.
Jeśli badania potwierdzą POChP, zostanie Ci zaproponowane odpowiednie leczenie. Właściwie dobrana terapia pozwala na kontrolowanie i złagodzenie nasilenia objawów choroby POChP, dając szansę na uniknięcie inwalidztwa, a nawet na zachowanie relatywnie dobrego komfortu życia.
Treść promocyjna
Zobacz także: